Stres ve Öfke Yönetimi

Stres ve öfke yönetimi insan hayatında oldukça önemli bir konudur. Doğru şekilde idare edilemeyen durumlarda fiziksel ve psikolojik olarak sorunlar yaşanabilir. Stres, tepki verilmesi gereken durumlarda vücudun doğal olarak verdiği bir reaksiyondur. Gerçek ve gözlenen durumlarda stres yaşanabileceği gibi aynı zamanda; algılanan durumlar karşısında stres yaşanabilir.

Stres Belirtileri İçin Tespit

Stres, insan vücudunda birçok farklı şekilde belirti gösterebilir. Duygusal, bedensel, bilişsel ve davranışsal olarak belirtileri görülebilir. Kalp çarpıntısı, halsizlik, bulantı, göğüs ağrısı, baş ağrısı, isteksizlik, keyifsiz hissetme, huzursuzluk ve öfke gibi çeşitli belirtiler bulunur. Kişiden kişiye değişiklik gösteren belirtiler, stres sonrasında gözlenir. Başlanması gereken işe bir türlü başlamamak ve ertelemek gibi davranışlar, stres belirtileri olarak değerlendirilir.

Öfke Tepkileri Kontrolü

Vücutta görülen fizyolojik belirtiler ile gözlenen bir duygu olan öfke; herhangi bir tehdit ve saldırı anında hissedilir. Tehlike anında vücutta salgılanan hormonlar, bazı reaksiyonlara sebep olur Nefes alma hızında artış, kalp atışında hızlanma, kan akışının hızlanması, vücut ısısının yükselmesi ve terleme gibi reaksiyonlar görülür. Zihin ve beden günlük hayat sırasında hangi olayların tehlike teşkil ettiğine dair ayrımlar yapması oldukça zor bir hale gelebilir. Kişinin işinde yükselmesi sonucu terfi aldığında herhangi bir saldırı anında gösterdiği tepkiyi göstermesi mümkündür.

Hizmetler-Stres ve Öfke Yönetimi
Hizmetler-Stres ve Öfke Yönetimi

Stres ve Öfke Gidermek İçin Doğru İşlemler

Her bireyin kendine ait belirli kuralları ve düzeni olabilir. Kuralların ve düzenin bozulması, kişinin stres altında kalmasına neden olur. Stres ile başa çıkmak için tercih edilen yöntemlerin amacı; yaşanılan anın tadını çıkartmak üzeredir. Stres ve öfke yönetimi konusunda profesyonel olarak destek almak mümkündür. Stres karşısında alınabilecek en temel önlem; nefes egzersizi yapmaktır. Nefes egzersizleri sayesinde rahatlayabilir ve daha sağlıklı düşünülebilir.

Öfke kontrolü için ilk olarak kabullenme duygusuna ihtiyaç duyulur. Hissedilen öfke duygusundan kaçmak yerine, kabullenmek ve sebep olan etkenleri bulmak oldukça yardımcı olur. Stres ve öfke yönetimi konusunda çeşitli uygulamalar bulunur. Alanında uzman terapistlerimiz sayesinde, anlık olarak stresi ve öfkeyi kontrol etmeyi öğrenmek mümkündür. Önerdiğimiz çözüm yolları sayesinde günlük hayata daha kolay bir şekilde devam edilebilir.

Psikolojik desteğe ihtiyacınız var mı?

Müşteri Hizmetleri Ekibimiz, sorularınızı yanıtlamak ve sizin için doğru olan bir terapi planlamak üzere sizinle birlikte çalışmak için hazırdır.

İletişim