Anksiyete

Anksiyete bozukluğu oldukça yaygın şekilde görülmeye başlanan sorunlardan biridir. Farklı sebeplerden ortaya çıkabilen anksiyete bozukluğu, insan hayatını olumsuz şekilde etkiler. Günlük aktivitelerde işlevselliğin düşmesini sağlayan bir sorundur. Sürekli ve tekrar eden olumsuz ve paranoyak düşünceler gibi farklı ataklar gözlenebilir.

Anksiyete Nedir?

Şiddetli bir kaygı bozukluğu olarak kendi gösteren korku ve panik duygularını ortaya çıkartan bir psikolojik rahatsızlıktır. Kaygı, insanların günlük hayatlarında birçok farklı şekilde tetiklenebilir. Kaygıya sebep olan durumların ortadan tamamen kaldırılması, endişe ve panik duygularının ortadan kalkmasını sağlar. Anksiyete bozukluğu olan kişilerde, herhangi bir sebep olmadan da endişe ve panik hali devam eder. Tedavi edilebilir bir rahatsızlık olması nedeni ile fark edildikten sonra hemen tedaviye başlanmalıdır. Önlem alınmaması durumunda, kişilerin daha ağır şekilde rahatsızlık yaşanmasına sebep olur.

Hizmetler - Anksiyete
Hizmetler – Anksiyete

Anksiyete Belirtileri Nelerdir?

Anksiyete, depresyon gibi tam olarak neden kaynaklandığı bilinmeyen bir psikolojik rahatsızlıktır. Travmatik olaylar ve genetik faktörler, en temel sebepleridir. Anksiyete belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

  • Kaygı artırışına sebep olan düşüncelerden uzaklaşamama,
  • Odaklanmakta sorun yaşama,
  • Anksiyeteyi tetikleyen durumlarda kaçma,
  • Hızlı şekilde nefes alıp verme, nefes darlığı,
  • Uyku düzeninde sorun yaşama,
  • Herhangi bir sebep olmadan panik hali yaşama,
  • Sürekli huzursuz ve gergin bir tavra sahip olma,
  • Her an olumsuz bir şey olacak diye beklenti içinde olma.

Anksiyete İçin Profesyonel Destek

Kişilerde anksiyete bozukluğu görüldüğü zaman en kısa süre içinde yardım alınmalıdır. Belirtileri günlük yaşamı büyük ölçüde etkiler. Sürekli olarak negatif düşünceler düşünen kişiler, terapist sayesinde sorunların üstesinden gelinebileceğine inanmalıdır. Belirtileri gösteren ve şüphelenen kişiler, en kısa süre içinde uzman bir kişiye danışmalıdır. Doğru ve uygun tedavi sayesinde en kısa süre içinde sorunların üstesinden gelinebilir.

Anksiyete farklı çeşitlerde görülebilir, terapist öncelikle belirtiler hakkında detaylı bir bilgiye sahip olmalıdır. Durum hakkında değerlendirme yapıldıktan sonra doğru tedavi yöntemi bulunur. Çocuklarda, hamilelerde, yetişkinlerde ve ergenlerde görülen anksiyete bozukluğu için farklı şekillerde tedavi yöntemleri sunuyoruz. Psikolojik sorunların önüne geçmek için bu yolda beraber yürüyebilir ve sorunların önüne geçilmesi için destek sağlayabiliriz.

Psikolojik desteğe ihtiyacınız var mı?

Müşteri Hizmetleri Ekibimiz, sorularınızı yanıtlamak ve sizin için doğru olan bir terapi planlamak üzere sizinle birlikte çalışmak için hazırdır.

İletişim