Obsesif-Kompülsif Bozukluklar

Obsesif-kompülsif bozukluklar sürekli olarak tekrar eden düşüncelere olunması ve düşüncelerin kişiyi rahatsız etmesi sonucunda kazanılan sürekli tekrar eden davranışlarda bulunulması durumudur. Kontrol edilemeyen düşünceler, imgeler ve korkuların saplantı haline gelmesidir. Kişisel olarak ve çevrede bulunan insanlar için oldukça rahatsız edici boyutlarda yaşanabilecek rahatsızlıklardır.

Obsesif-Kompülsif Bozukluklar Belirtileri

Saplantı ve kişinin kendini zorlaması şeklinde görülen bir durumdur. Obsesif kompülsif bozukluk sahibi olan kişilerde takıntı ve zorlama durumu olduğu kolay şekilde anlaşılabilir. Takıntılı düşünceler, endişelerin kontrol edilememesine neden olur. Endişenin ortadan kalkması için çeşitli ritüel ve kurallar oluşturulur. Düzeltilmeye çalışılan durumlar daha kötü bir hal almasına neden olabilir.

Hizmetler-Obsesif Kompülsif Bozukluklar
Hizmetler-Obsesif Kompülsif Bozukluklar

Obsesif kompülsif bozukluk sahibi olan kişiler, stres altında kaldıklarında daha fazla belirti gösterebilir. Genellikle hayat boyu görülen bir rahatsızlık olsa da çeşitli tedaviler ile kontrol altında tutulabilir. Belirtilerden bazılarını şu şekilde sıralamak mümkündür; kirlenme korkusu, sürekli el yıkamak, sürekli olarak bir şeyleri kontrol etme isteği, kapıların kilitlerinden emin olmak için birkaç kez kontrol etme, dua ve kelimelerin içten tekrar edilmesi, düzenli ve simetrik olma, kendisini ya da sevdiklerinin zarar göreceğine dair inanışlar sık şekilde görülür.

Obsesif-Kompülsif Bozukluklar İçin Tedavi Yöntemleri

Obsesif-kompülsif bozukluklar tedavisi için öncelikle tanı konulması gerekir. Psikolog tarafından değerlendirme yapıldıktan sonra tedaviye başlanabilir. Obsesif kompülsif bozukluk tanısı koymak bazı durumlarda oldukça zor olabilir. Anksiyete, şizofreni, depresyon ve benzeri psikolojik bozukluklar ile benzer belirtilere sahiptir. Alanında uzman olan psikolog tarafından değerlendirme yapılması önemlidir. Tanı konulduktan sonra tedaviye başlanmalıdır. Kendiliğinden iyileşme olması söz konusu değildir. Tedavi almak oldukça önemli bir konudur.

Obsesif-kompülsif bozukluklar için davranış terapileri tercih edilir. Hastalıkta sık şekilde görülen takıntılı ve abartılı düşüncelerin en aza indirilmesi için kullanılan bir tedavi yöntemidir. Danışanlar için sunulan terapiler, hızlı şekilde sonuç alınmasında etkilidir. Danışanlarımızın kendini güvende ve rahat hissedeceği ortamları kurarak terapilerin en sağlıklı şekilde yürütülmesini sağlıyoruz. Obsesif kompülsif bozukluk sahibi olan hastaya herhangi bir zorlayıcı davranışta bulunmadan, kaygıya sebep olan duygu ve düşünceleri ile yüzleşmesi sağlanır.

Psikolojik desteğe ihtiyacınız var mı?

Müşteri Hizmetleri Ekibimiz, sorularınızı yanıtlamak ve sizin için doğru olan bir terapi planlamak üzere sizinle birlikte çalışmak için hazırdır.

İletişim