Depresyon

Depresyon sürekli olarak üzüntü içinde olma ve ilgi kaybına sebep olan bir duygu durum bozukluğudur. Farklı terimler ile adlandırılan depresyon; klinik depresyon ve majör depresif bozukluk olarak adlandırılır. Psikolojik bir rahatsızlık olsa da etkileri zaman içinde fiziksel şekilde görülebilir. Günlük aktiviteleri etkileyecek seviyeye gelebilir ve yaşamaya değer bir durum bulunamaz.

Depresyon Niçin Olur?

Anlık olarak hissedilen zayıflık veya keyifsizlik, depresyonu tanımlamak için yetersizdir. Bir anlık çözüm yöntemleri ile üstesinden gelinebilecek bir sorunda değildir. Tedavi gerektiren tıbbi bir durumdur ve tedavi edilebilir. Kişinin içinde bulunduğu duruma göre tedavi süreleri değişiklik gösterebilir. Her yaşta ortaya çıkabilen bir durumdur, ancak 20 ile 30 yaş aralarında daha sık şekilde görülür. Tıbbi kayıtlara göre kadınlarda daha çok depresyon görülür. Nedeni ise; kadınların daha rahat bir şekilde profesyonel destek istemesi ve almasıdır.

Hizmetler-Depresyon
Hizmetler-Depresyon

Depresyon Sebeplerini Tanımanıza Yardımcı

Depresyon tam olarak nedeni bilinen bir rahatsızlık değildir. Çeşitli faktörlerden tetiklenen bir durumdur. Kalıtsal faktörlerden etkilenen bir durumdur, Kan bağı bulunan kişilerde depresyon görülmesi durumunda kişilerde depresyon yaygın şekilde görülebilir. Beyinde yaşanan fiziksel değişiklikler depresyona sebep olabilir. Hormon değişimleri yine depresyona sebep olan bir diğer nedendir. Hamileli ve doğum sırasında ya da sonrasında, menopoz döneminde, tiroid problemlerinde belirebilir. Doğal olarak oluşan ve depresyonda etkili olan beyin kimyasalları; nörotransmitterler araştırmalar ile kanıtlanmıştır.

Depresyon Tedavisi İçin Uzman Desteği

Hayat boyunca sadece bir kere ortaya çıkan depresyon, bazı vakalarda tekrar ettiği görülmüştür. Depresyon belirtileri gün içinde oldukça sık şekilde görülür. Süreç boyunca belirtilerin görülme sıklığı değişiklik gösterebilir. Üzüntü duygusu ve sebepsiz olarak ağlama, umutsuz hissetme gibi duygular oldukça yaygın şekilde görülebilir. Değersiz ve suçlu hissetme, düşünme sorunu, hareketlerde yavaşlık, sürekli yapılan aktivitelere karşı isteksiz olma, kilo kaybı veya kilo alma, uyku sorunları ve yorgunluk yaygın şekilde görülen belirtilerdir.

Depresyon tedavi edilebilir bir sağlık sorunudur. Kesin şekilde önlenemese de stresi azaltmak ve kontrol etmek için yardımcı olabiliriz. Danışanın daha kötü olmasının önüne geçmek için tedaviye geç olmadan başlanmalıdır. Tedavi edilmeyen depresyon vakaları daha kötü sonuçlar alınmasına sebep olur. Birlikte duygusal ve davranışsal olarak daha güçlü olmanızı sağlayabiliriz.

Psikolojik desteğe ihtiyacınız var mı?

Müşteri Hizmetleri Ekibimiz, sorularınızı yanıtlamak ve sizin için doğru olan bir terapi planlamak üzere sizinle birlikte çalışmak için hazırdır.

İletişim