Yeme Bozuklukları

Yeme bozuklukları fiziksel sorundan öte psikolojik rahatsızlıklardır. Kişide meydana gelen benlik algısındaki sorunlardan kaynaklı olarak kiloyla ilgili olarak ciddi takıntılarının olması bu sorunu ortaya çıkarmaktadır.

Yeme bozukluğu erkek ve kadınlarda görülebilmektedir. Genellikle ergenlik döneminde görülmeye başlar. Ergenlik sonrasındaki yaşlarda da yine benlik sorunlarından kaynaklı olarak görülebilmektedir. Ciddi fiziksel rahatsızlıklara yol açabilen bir psikolojik sorun olduğundan tedavisi için uzman desteği alınmalıdır.

Yeme Bozukluğu Türleri

Yeme bozuklukları türüne göre farklı kategorilere ayrılmaktadır. Anoreksiya Nervoza olarak bilinen en yaygın görülen sorunun temelinde kişinin hastalıklı bir şekilde aşırı şekilde zayıf olmayı talep etmesi söz konusudur. Çok az kilo almak bile bu kişiler için katlanılmayacak bir şeydir.

Bulimia Nervoza ise kişinin yediklerini kendi isteği ile kusmasıdır. Bunun temelinde de fiziksel görünümünün bozulmasından duyduğu takıntılı endişe hali söz konusudur. Özellikle yemeklerin sindirilmesine fırsat verilmeden çok hızlı şekilde yemek yenilerek sonrasında kusma gerçekleşir.

Hizmetler-Yeme Bozuklukları
Hizmetler-Yeme Bozuklukları

Bir diğer türü de tıkanırcasına yeme bozukluğudur. Bu durumda da kişi kendisini aç hissetmemesine karşılık aşırı şekilde yemek yer. Aşırı yemek ise kendisinde suçluluk duygusu oluşturur ve sonrasında tekrar bu duyguyu bastırmak için yemek yerler. Bu da aşırı kiloya yol açar.

Yeme Bozukluklarının Tedavi Yöntemleri

Yeme bozuklukları tedavisi için psikolojik destek alınmalıdır. Ayrıca kişinin sağlık durumu da göz önünde tutularak diğer tıbbi yöntemler de iyileşmesi için denenmelidir. Ancak en önemli nokta kişide yeme bozukluğuna sebep olan düşüncelerin aşılmasını sağlamak olduğundan profesyonel destek ile bu süreçte psikolojik tedaviye öncelik verilmelidir.

Psikolojik desteğe ihtiyacınız var mı?

Müşteri Hizmetleri Ekibimiz, sorularınızı yanıtlamak ve sizin için doğru olan bir terapi planlamak üzere sizinle birlikte çalışmak için hazırdır.

İletişim