Panik Atak ve Panik Bozukluk

Panik atak ve panik bozukluk düzenli ve ani olan korku veya panik hissidir. Bir çeşit anksiyete bozukluğudur. Endişe ve panik hissi oldukça doğaldır, insan stresli ya da gergin hissettiği zamanlarda tepki olarak gösterir. Panik bozukluğu kişilerde panik atak ile ilişkili şekilde görülür.

Panik Atak Nedenleri ve Belirtileri

Panik atak, diğer psikolojik rahatsızlıklar gibi nedeni tam olarak bilinmeyen bir durumdur. Yaşam sırasında karşılaşılan travmatik ve stresli dönemler oldukça etkilidir. Beyinde buluna nörotransmitterlerde yaşanan değişiklikler panik atak olarak görülebilir. Benzer durumlar yaşanması ve kalıtsal sorunlar yaşanması, panik atak sorununa sebep olabilir.

Panik atak teme olarak bir anksiyete atağıdır. Fiziksel ve zihinsel olarak çeşitli belirtiler, atak sırasında gözlenebilir. Net sebepleri olmasa da hızlı şekilde belirtiler ortaya çıkabilir. Panik atak kişiler için oldukça korkutucu bir an olabilir. Panik bozukluk/panik atak belirtileri genel olarak şu şekilde sıralanır;

  • Vücut sıcaklığının artması,
  • Baş dönmesi,
  • Ani tuvalet ihtiyacı,
  • Boğulma hissi,
  • Genel titreme,
  • Mide bulantısı,
  • Nefes darlığı,
  • Üşüme,
  • Terleme,
  • Uyuşma ya da iğne batma hissi.
Hizmetler-Panik Atak ve Panik Bozukluk
Hizmetler-Panik Atak ve Panik Bozukluk

Panik atak sırasında en az dört semptom aynı anda görülür. Dörtten az semptom gözleniyor ise; kısıtlı panik atak adı verilir. Atak süreleri değişkenlik gösterse de genellikle 5 ile 20 dakika arasında değişir. Bir saat kadar gözlenen vakalar bulunsa da oldukça az sayıdadır. Kişinin içinde bulunduğu durumun şiddetine göre panik atak sayılarında değişiklik görülür. Haftada bir yaşanabileceği gibi ayda bir de yaşanabilir.

Panik Atak Tedavisi İçin Doğru Destek

Panik bozukluğu ya da panik atak belirtileri görülen kişilerde en kısa süre içinde uzman kişilere danışılması gerekir. Klinik kapsamında panik bozukluk/panik atak konusunda hizmetler verilir. Panik atak teşhisi koyabilmek için öncelikle doktor kontrolünde geçilmesi gerekir. İnsan vücudu farklı durumlar karşısında da benzer semptomlar gösterebilir. Hızlı şekilde karar vermek yanlış olabilir. Hastayı dinledikten sonra detaylı bir değerlendirme yapılarak, teşhis konulabilir. En doğru şekilde tedavi yöntemine karar verilerek atakların zaman içinde azalması için tedaviler tarafımızdan sunulmaktadır.

Psikolojik desteğe ihtiyacınız var mı?

Müşteri Hizmetleri Ekibimiz, sorularınızı yanıtlamak ve sizin için doğru olan bir terapi planlamak üzere sizinle birlikte çalışmak için hazırdır.

İletişim