Travma ve Travma Sonrası Stres Bozuklukları

Travma sonrası stres bozuklukları sonrasında kişide çaresizlik, korku ve endişe gibi durumlar oluşturabilir. Travmanın meydana gelmesine bağlı olarak görülen bu sorunlar kişinin günlük yaşamını ciddi bir riske atarak psikolojik olarak önemli olumsuzluklar yaratır. Travma nedenine bağlı olarak görülebilen stres bozukluğu çok şiddetli şekilde de gerçekleşebilir.

Travma Oluşumuna Neden Olan Sebepler

Travma bir olaydan kaynaklı olarak kişinin bedensel ve ruhsal açıdan önemli yaralanmalar aldığı bir durumdur. Psikolojik olarak ise travma kişinin kendisini kötü hissetmesi, çaresiz hissetmesi, yalnız bulması ve günlük yaşam dengesini kaybetmesi olarak açıklanabilir. Kişinin günlük yaşamını sürdürmesi önünde ciddi bir sorun oluşturan bu travma durumu özellikle sonrasında stres bozukluklarına yol açarak psikolojik olarak tahribat bırakır.

Hizmetler-Travma ve Travma Sonrası Stres Bozuklukları
Hizmetler-Travma ve Travma Sonrası Stres Bozuklukları

Travma Sonrasında Stres Bozukluğunun Tedavisi

Travma sonrası stres bozuklukları farklı nedenlere bağlı olarak her yaştan kişide görülebilir. Bu nedenler temelde bir kişiden kaynaklı olabileceği gibi deprem, yangın, savaş, sel, doğal afetler, taciz ve tecavüz gibi olaylardan kaynaklı da olabilir. Aynı zamanda ciddi kaza veya ölümcül hastalıklar da travma sonrasında stresin oluşmasında etkilidir.

Aynı zamanda çocukken yaşanan kötü şeyler de kişinin ilerleyen yaşlarda stres bozukluğu yaşamasına yol açabilir. Stres bozukluğunun tedavi edilmesi için uzman desteği alınması çok önemlidir. Travmatik olayların kökenine inilerek bu olayla yüzleşme, kabul etme ve sonrasında da iyileşme aşamaları temel alınır. Buna bağlı olarak sunulan profesyonel travma sonrası stres bozuklukları desteği ile birlikte kişinin travmayı üzerinden atması ve günlük yaşama sorunsuz devam edebilmesi sağlanır.

Psikolojik desteğe ihtiyacınız var mı?

Müşteri Hizmetleri Ekibimiz, sorularınızı yanıtlamak ve sizin için doğru olan bir terapi planlamak üzere sizinle birlikte çalışmak için hazırdır.

İletişim